Odhalenie: Ako Facebook plánuje čítať vo vašom mozgu

11/02/2021

V nahrávke, ktorá minulý mesiac unikla do tlače, diskutuje hlavný technologický pracovník Facebooku o senzorickom zariadení, ktoré podľa neho dokáže čítať „nervové signály pochádzajúce z môjho mozgu, cez moju miechu pozdĺž ruky až po moje zápästie.“

Nové informácie o snahe spoločnosti Facebook vyvinúť technológiu čítania mozgu vyšli najavo minulý mesiac po tom, čo sa do tlače dostal záznam zo stretnutia spoločnosti.

V rozhovore so zakladateľom a generálnym riaditeľom Facebooku Markom Zuckerbergom a ďalšími vrcholovými manažérmi gigantu v oblasti sociálnych médií si hlavný technologický riaditeľ Mike Schroepfer prezrel senzorové zariadenie, ktoré podľa neho dokáže čítať nervové signály prichádzajúce mozgu, miechy pozdĺž ruky, k zápästiu.

Dodal, že tento senzor, ktorý budujeme, detekuje (neurálne signály), interpretuje ich a umožňuje mi ovládať (zariadenie). Patria sem napríklad písanie alebo hranie videohier s mentálnymi príkazmi.

Schroepferove odhalenia sú najnovším z tajnej, dlhoročnej snahy spoločnosti Big Tech vydať neurálne zariadenie. Projekt začal plánmi na „mozgovú myš“, ktorá by používateľom umožnila písať ich mysľou, ako v roku 2017 oznámil riaditeľ dnes už neexistujúceho výskumného laboratória spoločnosti Facebook, Building 8.

Od tej doby Facebook kúpil spustenie neurálneho rozhrania CTRL-Labs, vývojára experimentálneho náramku, ktorý má dať používateľom schopnosť ovládať počítače myslením.

V príspevku oznamujúcom akvizíciu spoločností CTRL-Labs v roku 2019 šéf spoločnosti Facebook Reality Labs Andrew Bosworth tvrdil, že náramok „dekóduje“ neurálne signály a „prevedie ich na digitálny signál, ktorému vaše zariadenie dokáže porozumieť.“ „Zachytáva váš zámer, takže môžete zdieľať fotografiu s priateľom pomocou nepostrehnuteľného pohybu,“ alebo „s úmyslom,“ dodal.

Začiatkom toho roku Facebook odhalil podrobnosti samostatnej náhlavnej súpravy na čítanie v článku publikovanom v časopise Nature Communications. Vedci podporovaní spoločnosťou tvrdili, že algoritmus pre technológiu náhlavnej súpravy dokáže interpretovať reč z mozgových signálov s presnosťou 61 až 76%.

Vedecký tím publikoval v roku 2020 ďalší dokument, ktorý podrobne popisuje systém umelej inteligencie, ktorý dokáže prevádzať myšlienky na text v reálnom čase analýzou mozgových údajov. Podľa štúdie mala AI chybovosť iba 3%. V uniknutej nahrávke z decembra Schroepfer poznamenal, že Facebook využíva umelú inteligenciu plodne na cenzúru určitých používateľov, pričom oslavuje, že roboty AI odstraňujú 95% „nenávistných prejavov“.

„Naše investície do technológií sa netýkajú iba zabezpečenia našich služieb,“ uviedol Schroepfer. „Pripravujeme cestu pre prielomové nové skúsenosti, ktoré, bez preháňania, zlepšia životy miliárd ľudí.“

Schroepfer zároveň upozornil na poškodený verejný obraz Facebooku, ktorý utrpel v dôsledku vlny odsúdeniahodných škandálov s ochranou súkromia. Len minulý rok vyplatil Facebook 550 miliónov dolárov za urovnanie hromadnej žaloby, ktorá argumentovala, že spoločnosť nelegálne zhromažďovala biometrické údaje prostredníctvom svojich postupov rozpoznávania tváre.

Okrem Facebooku sa do neurálnej technológie pustilo aj niekoľko ďalších významných technologických spoločností. Vlani v marci spoločnosť Microsoft patentovala systém kryptomeny, ktorý obsahuje nositeľné senzory na sledovanie mozgových vĺn používateľov. Neuralink, startup založený CEO Tesly Elonom Muskom, chce ísť ešte ďalej, s implantovateľnými počítačovými čipmi na liečbu neurálnych porúch.

Zdroj

Podobné články

 • 70
  Veľký brat vás špehuje tisíckami spôsobovJe smutné, že väčšina ľudí si neuvedomuje, aká rozsiahla je teraz monitorovacia sieť. Keď idete do práce alebo do školy, čítačky ŠPZ systematicky sledujú, kam cestujete. Vo veľkých mestách sledujú každý váš pohyb tisíce vysoko pokročilých bezpečnostných kamier (mnohé vybavené technológiou rozpoznávania tváre). Ak príslušné orgány zistia, že robíte niečo…
  Tags: a, sa, na, v, z, zo, sveta, vedomie, mysel
 • 59
  Médiá, najdôležitejší nástroj Deep State - časť 1Skrytí vládcovia planéty Zem Dúfajme, že sa teraz viac ľudí prebúdza k tomu, že po celý svoj život boli klamaní. Odkiaľ prichádzajú, kam smerujú, všetko je obrovská lož. Ale klamstvá, ktoré ľudia žili, sa čoskoro začnú rozpadávať. Neverte mainstreamovým médiám, že vysvetľujú spoločensko-politické procesy formujúce náš svet so skutočnou presnosťou…
  Tags: a, sa, na, zo, sveta, vedomie, mysel
 • 58
  Najtajnejšie lietadlo USA - patent TR-3B je teraz zverejnenýČlánok z 17.05.2017TR-3B sa volá Astra. Prvý operačný let taktického prieskumu TR-3B bol na začiatku 90. rokov. Letecká vesmírna platforma s jadrovým pohonom trojuholníkového tvaru bola vyvinutá v rámci programu Prísne tajné, Aurora s SDI a čiernymi rozpočtovými prostriedkami. Najmenej 3 stroje z TR-3B v hodnote miliardy dolárov lietali do…
  Tags: a, v, na, s, sa, z, sveta, zo, zaujimavosti

0 Komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

The maximum upload file size: 256 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here