Sloboda a zrelosť…..

02/04/2021

Zamýšľam sa nad pojmami a nad tým, aký je rozdiel vo vnímaní a hlavne vlastnej interpretácii pojmov, podľa svojich potrieb a na vlastnú obhajobu nesprávnych chcení, či konaní, aj keď sudca nie je.

Sloboda, či neviazanosť a teda zviazanosť?

Nezrelosť, či nezodpovednosť?

Byť nezrelý a chovať sa nezrelo sú dve rozdielne veci.

Mnohí ľudia žijú i chcú žiť „neviazane“ (bez zodpovednosti) a chcú to nazývať SLOBODA. Lenže takto vnímaná sloboda a skutočná Sloboda je rozdiel.

Pravá sloboda ide ruka v ruke so zodpovednosťou – voči najvyššej sile (ja to nazývam Boh, vy si to nazvite pokojne inak), voči sebe i voči druhým ľuďom. Skutočná sloboda sama berie ohľad na všetky okolnosti, všetkých okolo a na následky svojich činov i rozhodnutí. Sloboda nie je neviazanosť.

Ak si do dôsledkov uvedomíme často vlastné bezbrehé chcenie, stávame sa jeho otrokom a sme ním zviazaný, strácame slobodu pre vlastné obmedzenie v chcení, či už správnom, alebo nesprávnom, to nám život ukáže v účinku spätného pôsobenia. Ak sme vnímaví, necháme sa poučiť, ak nie, poučujeme sa celý život, ba možno i viac, celé životy. Neviazané chcenie je viazaním a otroctvom (väzením), žiadnou slobodou, ako si to mnohí mýlime.

Občas sa stretávame s ľuďmi, ktorí sú zrelí, ale sú zviazaní reťazami samozvanej slobody. Navonok takéto názory a žitie vyzerá „pravdivo a správne“, ale rozdiel je v tom, že ich chcenie nevychádza z ducha a čistého citu, ale s ega a vypočítavého, či sčítaného rozumu. Takýto ľudia chcú žiť tak, ako chcú, so svojimi vlastnými chceniami a presvedčeniami a nechcú sa spovedať nikomu, ani byť podriadení nikomu, ani byť zodpovední voči nikomu a ničomu, aj keď, vo vnútri cítia…… a vedia…… (to je ešte ten lepší prípad).

Preto tí ľudia, ktorí nesú ešte v sebe živého ducha cítia a vedia ak konajú nesprávne a nekonajú v súzvuku so svojou dušou, ale so svojou hlavu. Títo ľudia potom na vlastnú obhajobu sa tvária, že síce konajú nesprávne, konajú nezrelo, ale, oni nevedia ako majú inak konať.

Tváriť sa a obhajovať sa slovami „som nezrelý“ od zrelého vyznieva divne a pokrytecky. Takýto človek týmito slovami v podstate prezrádza svoju vlastnú zrelosť, lebo len zrelý, dokáže priznať nezrelosť. Nezrelý sa naopak bude biť do pŕs, aký je veľký a zrelý.

Dotyčný je zrelý, lebo vie, čo by mal i má robiť. Ale je to jeho vedomé rozhodnutie chovať sa nezrelo a „tváriť sa“ i konať ako nepoučený a nepoučiteľný. Prečo? Pre svoje vlastné chcenie, samozvanú slobodu, slobodné rozhodnutie a hlavne je to jednoduchšie a pohodlnejšie, ako mať nejaké „výčitky“ voči niekomu a niečomu, či počúvať obťažujúci hlas svedomia („boží“ hlas v nás).

Boh je ale prísne spravodlivý. Nehodnotí podľa našich rečí a úsudkov. Hodnotí nás podľa konaní a úmyslov.

Preto dávajme pozor, na naše konania. Je doba zrýchlená a vracia sa rýchlejšie ako vôbec spozorujeme a sme schopní si priznať svoje chybné kroky.

Práve pre tú rýchlosť dneška nám všetky nečisté i čisté úmysly ako aj všetky nesprávne i správne konania čoskoro prinesú „úrodu“ – prežitie následkov vlastných rozhodnutí i konaní. Žatva zasiateho.

Želám nám teda, nech sme slobodní, so zodpovednosťou a máme z takého konania radosť a necítime sa ním zviazaní ani poviazaní – nech žijeme v obyčajnom radostnom chcení, v súzvuku so svojou dušou.

Nech je nám zhora svetlo nápomocné v takomto žití…..

S Láskou Tatiana

Zdieľať článok

Podobné články

 • 98
  Naša temná stránkaStretávam sa často s názorom, že máme v sebe temnú stránku. Ak chceme pracovať na sebe a každý deň byť lepší ako včera, tak je nutné vedieť, že zlo je za dverami, ako neželaný podomový predajca.Láka, ponúka, sľubuje, vyhráža sa, búcha, kričí.Ak ho čo i len cez kukatko dvier budeme…
  Tags: a, sa, je, posolstvá, pre, dušu
 • 97
  V jednoduchosti je sila i PravdaAk sme postavili dom, prv než sa nasťahujeme, hovorí sa, že stavba „musí dozrieť“ (všetci iste vieme prečo), ak začíname nový projekt, či už pracovný, alebo súkromný, takisto musí „myšlienka dozrieť“, aby sme nezabudli na žiadny detail a aby všetko dokonale a bezproblémovo fungovalo. Každý s týchto príkladov si vyžaduje…
  Tags: a, je, v, sa, posolstvá, pre, dušu
 • 97
  Nie je všetko zlato, čo sa blyští.V tejto vete je skrytá veľká pravda. Nie všetko, čo navonok vyzerá skvelo je také i vo vnútri. Veľa ľudí si berie masky, veľa vecí, má pekný obal - rozbalíme a vnútri prázdno, nie je sa z čoho tešiť….smútok a prázdnota ……Často sa stáva, že kúpime dobre vyzerajúce ovocie a…
  Tags: a, je, sa, v, posolstvá, pre, dušu
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Samuel
Samuel
1 year ago

Tatiana z uzasnym prehladom pisane.vyborne.

Raamil
Raamil
1 year ago

točíme sa v kruhu?

Czech CS English EN French FR German DE Slovak SK