Stratégia kontroly cez symboly

20/06/2021

Radi veríme, že sme racionálni, že máme svoj život pod kontrolou a rozhodujeme sa sami. Sme hrdí na svoju nezávislosť a uráža nás, ak niekto naznačí, že sme iracionálni, alebo že naše rozhodnutia nejako ovplyvňuje niekto iný. Bohužiaľ, slobodná vôľa nie je taká dôveryhodná myšlienka, ako sa na prvý pohľad zdá.

Roky psychologického výskumu odhaľujú obrovský vplyv genetiky, kultúry a prostredia na naše správanie. Hoci môžeme svoje rozhodnutia zdôvodňovať údajne racionálnymi argumentmi, zvyčajne sú vždy výsledkom našich emócií, ktoré reagujú na nevedomé faktory.

Teória mémov

Najlepší spôsob, ako pochopiť tento kontrolný mechanizmus, je teória mémov.

Meme je podľa slovníka Merriam-Webster „myšlienka, správanie, štýl alebo používanie, ktoré sa v rámci kultúry šíri z jedného človeka na druhého. Tento pojem prvýkrát navrhol Richard Dawkins vo svojej knihe Sebecký gén z roku 1976 . Hoci môžeme nesúhlasiť s Dawkinsovým extrémnym materializmom a redukcionistickým darvinizmom, jeho chápanie mémov je vynikajúcim modelom na vysvetlenie toho, ako možno symboly, myšlienky a obrazy použiť na manipuláciu správania.

Tak ako mechanizmus fyzickej evolúcie funguje prostredníctvom génu, ktorý sa chce za každú cenu reprodukovať, vo svete nevedomia sa mémy reprodukujú tým, že prechádzajú z mysle do mysle. Zatiaľ čo gény sa rozmnožujú prostredníctvom paroxyzmu potešenia, meme využíva akýkoľvek primárny emocionálny háčik, na ktorý sa môže chytiť – najčastejšie je to žiadostivosť, agresia, násilie alebo strach.

Existujú „pozitívne“ mémy, ale bohužiaľ, najzákladnejšie ľudské emócie najlepšie fungujú na sprostredkovanie danej myšlienky alebo systému myšlienok (memeplex). Nočné mory, mestské legendy a príbehy o duchoch, strašidlách a vrahoch sa ľahko prenášajú z generácie na generáciu.

V poslednom čase je ľahké nájsť mémy v mestských legendách o utečených vrahoch, vrahoch alebo nadprirodzených nočných príšerách. Napríklad „Vysoký muž“ alebo „Slender Man“ začal ako internetový mém, ktorý vytvoril Eric Knudson v roku 2009. Vyvolal záplavu internetových výmyslov a filmov na YouTube o podivnej postave s prázdnou bezvýraznou tvárou v čiernom obleku, ktorá loví deti. Žiaľ, tento mém sa stal až príliš reálnym, keď v roku 2014 vo Wisconsine dve dvanásťročné dievčatá vylákali iné dievča na odľahlé miesto a 19-krát ho bodli, aby zapôsobili na „Slender Mana“.

Semiotika a teória mémov

Semiotika je štúdium toho, ako sa symboly a znaky používajú na vytváranie významu. V kombinácii s teóriou mémov môžeme pochopiť, ako sa symboly, znaky, obrazy, hudobné skladby a súvisiace faktory dajú použiť na zakomponovanie komplexných myšlienok a manipuláciu jednotlivcov, skupín a dokonca celých populácií na nevedomej úrovni. V národnosocialistickom Nemecku nosili vojaci transparenty s požičaným symbolom moci: hákovým krížom.

Pozrime sa na niekoľko príkladov.

Najzjavnejším je hákový kríž. Pôvodne indoeurópsky symbol šťastia – víriace špirály slnka majú dlhú a pravdivú históriu ako azda najposvätnejší z ezoterických symbolov – prevzali ho národní socialisti a premenili ho na symbol nemeckej nadvlády.

Hoci sa dodnes nachádza v Indii, Tibete a mnohých ďalších krajinách, väčšine ľudí zo Západu z nej behá mráz po chrbte.
Nacizmus ho používal zámerne. Pokúsili sa zachytiť celé „memetické“ dedičstvo obrazu a podriadiť ho novej vízii árijstva presadzovanej Nemeckom. Použitie symbolu bolo veľmi úspešné, pretože na nevedomej úrovni vyvolávalo širokú škálu asociácií od rasovej teórie až po totálnu poslušnosť štátu a to bez akéhokoľvek predvídania.

Emócie boli ovplyvnené a nemecké obyvateľstvo podvedome reagovalo na hákový kríž, podporovaný prepracovanými ritualizovanými sprievodmi a zhromaždeniami, ikonografiou a uniformami. Nemci mali pocit, že si racionálne vyberajú vodcu, ktorý ich vyvedie z obdobia depresie po prvej svetovej vojne, hoci na tom nič racionálne nebolo.

Ďalším príkladom je Winston Churchill, ktorý používa znak V pre víťazstvo. Existujú dôkazy, že okultista a špión Aleister Crowley prevzal tento grécko-rímsky znak pre víťazstvo a počas svojej práce pre britskú MI5 odporučil Churchillovi tento znak ako repelent proti Hitlerovmu používaniu hákového kríža.
Bolo to aj pozoruhodne úspešné, dokonca vyjadrené v hudbe pomocou formy Morseovej abecedy ako výzva do zbrane počas celej vojny. Symbol opäť podnietil celé obyvateľstvo, aby podvedome reagovalo a zjednotilo sa v boji.

Existuje mnoho ďalších príkladov, napríklad symbol kríža, ktorý sa vyvinul od posvätného stromu cez egyptský Ankh až po kresťanský kríž. Každá kultúra si tento obraz prispôsobila a používala ho svojím vlastným spôsobom. Žiaľ, v prípade kresťanstva sa stal symbolom násilnej konverzie iných kultúr. Ako povedal cisár Konštantín, „in hoc signo vinces“ – v tomto znamení zvíťazíš.

Samozrejme, diskusia o znaku mieru zo 60. rokov 20. storočia pokračuje. Zatiaľ čo bol zložený z písmen N a D pre jadrové odzbrojenie, iní tvrdia, že ide o zlomený kríž. História kríža by zabrala celú knihu, rovnako ako hákový kríž. Oba symboly sú zložité, majú dlhú históriu a nespočetné množstvo variácií.

Filmové motívy

Kinematografia používa symboly, znaky a obrazy na vyvolanie podvedomých reakcií. Raná nemecká expresionistická kinematografia, napríklad film Nosferatu z roku 1922, využíva zvláštne uhly, manipuláciu s tieňmi a okultné symboly, aby vyvolala pocit strachu. Albion Grau navrhol kulisy pre tento film v štúdiu Prana (Prana je hinduistický výraz pre životnú silu) a bol tiež významným členom Fraternatis Saturni, významného okultného rádu tej doby.

Rovnakú tendenciu možno nájsť v psychedelických filmoch zo 60. rokov, kde sa obrazy, symboly a znaky používajú na nevedomé odovzdanie posolstva. V roku 1973 film Alejandra Jodorowského „Svätá hora“ vzal Cannes útokom svojou surrealistickou cestou po planétach založenou na ezoterike Georga Ivanoviča Gurdžijeva.

Ezoterické motívy sa síce dajú využiť na vytvorenie dobrého duchárskeho, hororového alebo surrealistického filmu, ale rovnako ľahko sa dajú využiť aj na manipuláciu s názorom diváka. Existujú diela, ktoré sú jednoznačne propagandistické.

Takéto diela sú oveľa menej nebezpečné ako rafinovanejšie formy kultúrnej manipulácie, pretože sú také zjavné, že filter vedomia má tendenciu ignorovať ich posolstvo. V modernej kinematografii sa pravidelne objavuje celý rad motívov.

Ak ich teraz vnímame ako „znaky“ predstavujúce hlbší význam, ktoré chcú tí, čo stoja za filmovými štúdiami, vtlačiť do kolektívneho podvedomia, potom môžeme začať dešifrovať, ako vládnuca elita manipuluje so širokou populáciou.

Vývoj zombie filmu sa začal filmom „Biela zombie“ v roku 1932 a po ňom nasledoval pramienok filmov až po dnešnú doslova explóziu týchto filmov a televíznych programov. Motív malej ohrozenej populácie, ktorá sa snaží bojovať proti infikovanej (čítaj mimozemskej) hrozbe, zatiaľ čo svet sa sám ničí a upadá do chaosu.
Podvedome sa volá po zákone a poriadku a väčšej vláde, aby sa zabránilo takejto katastrofe. Keďže filmy sa stávajú násilnejšími, brutálnejšími a konfrontačnejšími, vyvolávajú obavy z neznámych nákaz a nekontrolovateľných vírusov, ktoré sa dajú zvládnuť len prísnejšou kontrolou prisťahovalectva a väčšou vládou. Bez ohľadu na to, na akej pozícii v diskusii o prisťahovalectve stojíme, táto nevedomá manipulácia s ľudskými obavami je evidentná.

Reality TV – Život ako simulácia

Šialenstvo, ktoré ovládlo väčšinu televíznych programov, sa nazýva reality TV. Siaha od vulgárneho „Big Brothera“ cez hudobné a kuchárske šou až po páry, ktoré súťažia o najlepšieho dizajnéra domu v „The Block“.

V takýchto programoch žijeme svoj život prostredníctvom postáv na obrazovke – robia veci, ktoré by nám nikdy nenapadli a tak na ne prenášame svoje emócie. Varia, tvoria hudbu a navrhujú oveľa lepšie ako my. Snažíme sa im byť aspoň trochu podobní napodobňovaním.

Môžeme sledovať „MasterChefa“, dať si recepty na internet, stať sa doma lepšími konzumentmi a vniesť trochu pôvabu na čajový stôl. Programy ako „Big Brother“ ponúkajú správnu kombináciu nahoty, sexu, citovej krutosti a medziľudských treníc, ktorá divákov udrží v napätí.

Prostredníctvom takýchto relácií zabúdame na svoje vlastné životy a vlastné cesty. Namiesto toho, aby sme čelili sami sebe a tomu, čo sa deje vo svete, sme zredukovaní na pasívnych konzumentov. Maloobchodné spoločnosti platia za umiestnenie svojich výrobkov v seriáloch, aby sme ich kupovali a vlastnili, aby sme napodobnili postavy. Samozrejme, nemôžeme byť ako oni – sú to umelé simulácie vytvorené televíznymi producentmi, ale my sa naďalej pozeráme, konzumujeme a formujeme sa do modelov, ktoré sú len tieňmi a marketingovými trikmi.

Kult celebrít

Celebrity sú ďalším príkladom simulakra, obrazu alebo reprezentácie niekoho alebo niečoho. Títo ľudia sa tvária ako skutoční, ale v skutočnosti sú umelo formovaní médiami a reklamnými spoločnosťami. Sú to mémy z mäsa a kostí a nemožno ich vnímať ako skutočné, ale ako reprezentantov toho, čo sa za nimi skrýva.

Keď zažívame nejakú celebritu, zažívame simulakrum, chodiacu simuláciu alebo holografický meme vytvorený na vyvolanie určitých reakcií u tých, s ktorými komunikujú. V mnohých ohľadoch sú celebrity karikatúrami – nie sú to ľudia, ale starostlivo vytvorené memeplexy vytvorené reklamnými spoločnosťami na manipuláciu a vyvolanie špecifických reakcií na nevedomej úrovni.

Diverzná memetika

Technika druhej úrovne známa ako „odvádzacia memetika“ zachytáva tých, ktorí si začnú klásť dôležité otázky, ale zavedie ich do slepej uličky. Mnohí premýšľaví ľudia trávia veľa času skúmaním „mikrokonšpirácií“, vládnej korupcie, internetových správ atď. Pôvodný zdroj mnohých diverzných mémov je často nejasný. Sú navrhnuté tak, aby sa šírili ako lesný požiar, pričom internet je obzvlášť účinný spôsob, ako rýchlo rozšíriť mém, ktorý nás má nahnevať a prinútiť nás „niečo urobiť“.

Samozrejme, väčšina ľudí mém jednoducho odovzdá ďalším a nakoniec sa cítia celkom bezmocní, keď si uvedomia, že sa v skutočnosti nič nezmení. Mémy (politické, hospodárske a sociálne otázky) sa na nás valia v nekonečnom prúde. Štúdium a odhaľovanie všetkých malých konšpirácií je určite dôležitá služba, ale ak sa nepozrieme do zákulisia a nerozkódujeme celkový systém kontroly, potom sa skutočná zmena stane nemožnou. Nikdy neuvidíme celkový obraz. Musíme pochopiť, že svet je ovládaný mémami.

Médiá a zábavný priemysel posilňujú hodnoty, ktoré tí hore chcú, aby sme vyznávali. Sme pasívni konzumenti, ktorí sa zväčša nepýtajú – veríme tomu, čo nám povedia.

Záver

Aj z praktických dôvodov je veľmi dôležité spoznať nástroje tajnej vojny, prostriedky, ktoré používajú tajné sily svetového rozvratu na utajenie svojho pôsobenia, na zabránenie pôsobenia svojich protivníkov a na pokračovanie svojho vplyvu.

 • Julius Evola

Niet pochýb o tom, že symboly a znaky sa používajú na vytváranie systémov kontroly. Naša realita je manipulovaná zakódovanými obrazmi s pomocou celebrít, ktoré sú viac reprezentatívne ako skutočné.
Politická korektnosť určuje naše myslenie manipuláciou spôsobu, akým hovoríme, pretože jazyk ľudí odráža ich dušu.

Keď sa viac zaoberáme jazykom technológií a sociálnych sietí ako osobnou komunikáciou, máme skutočný problém. Keď nemôžeme povedať, čo si myslíme, pretože by sa niekto, niekde mohol uraziť, potom autocenzúra obmedzuje našu schopnosť myslieť za určitými vopred vymedzenými hranicami.

Chaos a prevraty menia svet rýchlym tempom, ale my tancujeme, spievame a oslavujeme. Pokiaľ si neuvedomíme svoje reťaze, nemôžeme sa oslobodiť. Prvým krokom v tomto procese je dekódovanie vrstiev symboliky, programovania, mémov a vymývania mozgov, ktoré nás podmieňujú každú minútu každého dňa. Veríme, že sme slobodní činitelia a môžeme myslieť sami za seba.

Ale pozrite sa na médiá, televíziu, filmy, zábavu (nehovoriac o počítačových hrách) a môžete začať chápať, ako sú naše presvedčenia o nás samých, o tom, kto sme, a o našej úlohe vo svete úplne umelé, úplne podmienené a predstavujú to, čo si mocenská elita chce, aby sme si mysleli. Je čas vziať si červenú pilulku.

Zdroj

Zdieľať článok

Podobné články

 • 97
  Dôkazy o siedmich úrovniach infraštruktúry pod plošinou GízaPäť kilometrov od Káhiry stojí jedno z najstarších a najlákavejších miest v histórii ľudstva. Toto tajomstvo obsahuje tri hlavné pyramídy v Gíze, ktoré predstavujú jednu z najslávnejších starodávnych civilizácií. Megalitické kamene, ktoré tvoria tieto štruktúry, ležia na veľkej náhornej plošine a teraz vyšetrovatelia zistili niečo fascinujúce, čo leží pod pyramídami. Gregg…
  Tags: a, na, v, sa, ako, zaujímavosti
 • 97
  Schumanova rezonancia – ako nás ovplyvňuje?Zvykli sme si na to, že v správach máme informácie pre meteo senzitívnych ľudí, o tom ako nás tlak a počasie v daný deň ovplyvňujú. Ale skúsili ste sa niekedy pozrieť na Schumanovu rezonanciu a jej denné hodnoty? Ako nás ovplyvňuje Schumanova rezonancia? Schumanova rezonancia zaznamenáva vibrácie našej matky Zeme. Ideálna rezonancia je na frekvencii…
  Tags: a, v, sa, ako, na, zaujímavosti
 • 96
  Nacistov inšpirovala kalifornská eugenikaHitler a jeho prisluhovači spravili obeť z celého kontinentu a vyhladili milióny ľudí v snahe vytvoriť takzvanú nadradenú rasu. Koncept nordickej rasy bielych, svetlovlasých a modrookých Majstrov sa však nezrodil s Hitlerom. Táto myšlienka vznikla v Spojených štátoch a pestovala sa v Kalifornii, desaťročia predtým, ako sa Hitler dostal k…
  Tags: a, v, sa, na, zaujímavosti
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Czech CS English EN French FR German DE Slovak SK